Po tych wydarzeniach król Achaszwerosz awansował Hamana Agagitę, syna Hammedaty, i postawił go na tronie ponad wszystkimi urzędnikami, którzy z nim byli.
Toteż wszyscy dworzanie królewscy, którzy należeli do orszaku królewskiego, klękali oddając pokłon Hamanowi, gdyż tak zarządził co do niego król.
Lecz Mardocheusz nie klękał i pokłonu mu nie oddawał.
Estery 3:1-2
Nic, co zostało napisane w Biblii, nie jest przypadkowe lub nieistotne.
Na przykład autor Księgi Estery przedstawia nam Hamana jako „Agagitę, syna Hammedaty”. Opis ten jest później wzmocniony dodatkowym podkreśleniem „wróg Żydów” (Estery 3:10).
Kiedy pojawia się takie powtórzenie, powinniśmy rozpoznać, że autor chce, abyśmy zrozumieli fragment informacji jako znaczący.
Pewne biblijne tło pomoże nam docenić znaczenie tego szczególnego opisu Hamana.
Po wyjściu z Egiptu lud Boży posuwał się w kierunku Synaju, kiedy Amalek przybył i walczył z nimi. Czytamy, że „Jozue pokonał Amaleka i jego lud mieczem. Wtedy Pan rzekł do Mojżesza: 'Zapisz to na pamiątkę w księdze i wyryj w uszach (utrwal w pamięci) Jozuego, że całkowicie wymażę pamięć o Amaleku spod nieba'” (Wj 17:13-14).
Później, gdy Saul został królem Izraela, otrzymał od Boga rozkaz zniszczenia Amalekitów, ich króla Agaga i wszystkiego, co posiadali (1 Samuela 15:2-3).
Innymi słowy, Saul miał dokonać sądu Bożego nad tymi, którzy przez wieki żyli w aktywnej opozycji do Niego i Jego ludu, odmawiając okazania skruchy. Jednak pomimo jasności Bożego polecenia, „Saul i lud oszczędzili Agaga (...) i wszystko, co dobre, i nie zniszczyli ich całkowicie” (w. 9). Saul wyznał później Samuelowi: „Zgrzeszyłem, ponieważ przekroczyłem polecenie PANA oraz twoje słowo. To dlatego, że bałem się ludzi i posłuchałem ich głosu.” (w. 24).
W Persji V wieku p.n.e. władza spoczywała w rękach Hamana - a pisarz chce, abyśmy zrozumieli, że był on „Agagitą”, potomkiem Agaga.
Mało tego, dziadek Mardocheusza był „synem Kisza” (Estery 2:5). Kisz był ojcem Saula. Mardocheusz był więc Żydem, którego ród był powiązany z Saulem, królem, który zdecydował, że słowo Boże nie ma znaczenia.
W wyniku decyzji Saula pozwolono, by stary konflikt nadal był podgrzewany, a następnie doprowadzony do wrzenia, gdy Haman próbował zniszczyć wszystkich Żydów (3:6).
Mardocheusz zostaje skonfrontowany ze złem Agagity, który nie powinien istnieć - ale istnieje z powodu nieposłuszeństwa Saula, własnego przodka Mardocheusza.
Z Boga nie można kpić, gdy wydaje rozkazy, ostrzeżenia i mówi, co chce zrobić. Brak posłuszeństwa Bogu zawsze pociąga za sobą konsekwencje.
Kiedy słuchamy sugestii innych, a nie wskazówek Boga, będziemy żyć z konsekwencjami dla nas samych, a także dla tych, którzy nas kochają i tych, którzy żyją w naszej sferze wpływów.
(Pamiętajmy też, że Agagici są symbolem naszej cielesności i ulegania żądzom).
Mądrość Boża jest większa niż mądrość ludzka. Bądź więc posłuszny Bożym przykazaniom, abyś żył w błogosławieństwie posłuszeństwa i nie gromadził kłopotów dla siebie ani dla tych, którzy za tobą podążają.
Nie jesteśmy zbawieni przez posłuszeństwo - za wysokie progi.. ale jesteśmy zbawieni do posłuszeństwa Chrystusowi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz