Jeśli komu z was brak mądrości, niech prosi Boga, który daje hojnie wszystkim bez wypominania, a będzie mu dana.
Jakuba 1:5
Każdej wiosny w szkołach wyższych i na uniwersytetach odbywają się ceremonie zakończenia roku akademickiego, podczas których świętuje się sukcesy studentów, którzy ukończyli studia i uzyskali stopnie naukowe.
Po tym, jak studenci opuszczą scenę, absolwenci wkroczą w świat, który będzie dla nich wyzwaniem. Sama wiedza akademicka nie wystarczy. Kluczem do sukcesu w życiu będzie mądre zastosowanie wszystkiego, czego się nauczyli.
Czy ty jesteś mądry? To proste pytanie rzadko jest używane wprost, żeby czegoś się dowiedzieć.. O wiele częściej poprzez intonację głosu to pytanie podaje w wątpliwość czyjeś zdolności praktycznej mądrości.
No bo czy jest mądrość w ogólnym rozumieniu?
Mądrość jest pojmowana jako umiejętność rozumowania, rozeznania.
To kombinacja wiedzy i doświadczenia, którą człowiek zdobywa w trakcie życia.
To zdolność do trafnego myślenia i podejmowania rozważnych decyzji opartych na zdrowym osądzie oraz przemyślanych analizach sytuacji.
Czym będzie się różniła mądrość świecka od mądrości biblijnej w kwestii np. budowania domu (=budynek lub/i życie)?
Mądrość świecka i biblijna różnią się głównie źródłem i kontekstem, z którego czerpią swoje założenia i przekonania. Pomimo swoich różnic, zarówno mądrość świecka, jak i biblijna mogą przyczynić się do rozwoju osobistego, moralnego i duchowego jednostki. Każda z tych form mądrości ma swoje indywidualne cechy i wartości dla ludzi w różnych dziedzinach życia.
Np. mądrości Salomona w dużej mierze mogą dotyczyć osób wierzących jak i niewierzących.
Co to znaczy że człowiek jest mądry?
Człowiek nabiera rozumu, kiedy w coraz większym stopniu rozumie siebie i innych. „Rozum, pisał Bollnow, oznacza tu więc medium wspólnoty, w której ludzie, nawzajem się sobie przysłuchując, mogą spotkać się w rozmowie”. Mądrość to rozumne, czyli rozumiejące rozeznanie co do dobra własnego i innych. (uwaga! definicja względna - można dojść do wniosku np. że niepełnosprawni spowalniają nasz rozwój.. wniosek - usuńmy ich..)
(Makiawelista - jest w stanie posunąć się do złych rzeczy, używa manipulacji, ma bardzo luźny stosunek do norm i bywa bezrefleksyjny. Do oznak makiawelizmu zalicza się także brak wyrzutów sumienia, płytkie relacje z ludźmi, chłód emocjonalny, stawianie własnych interesów na pierwszych miejscu.)
Mądrość nie jest wyłącznie natury umysłowej, lecz moralnej i co za tym idzie duchowej (moralność bez Boga jest bez sensu a najwyżej względna).
Mądrość - to wiedza o tym, jak żyć po Bożemu w Bożym świecie i jak postępować zgodnie z tą wiedzą. (bo.. wiedzieć, że coś jest dobre a umiejętność zrobienia tego - dwie różne rzeczy).
Jezus doskonale ujął mądrość w kontekście mądrych i głupich budowniczych (Łk 6:46-49).
-Mądry człowiek zbudował swój dom na skale. Morskie fale napierały i przewalały się, a dom stał mocno.
-Głupi zaś zbudował swój dom na piasku. Ten dom się zawalił.
Różnica między tymi dwoma typami ludzi przedstawionymi w tej historii nie sprowadza się do techniki budowania ale polega na tym, że umiem dostrzec daleko szerszy horyzont czasowy, szerszy zakres “pogodowy”.
Głupotą jest skupiać się na tym co “tu i teraz” i nie dostrzegać nadchodzących wyzwań, zagrożeń.
Głupotą jest nie brać pod uwagę słów mędrców.. a przecież słowa Jezusa to większa mądrość niż Salomona.
Mądrzy ludzie wprowadzają je w życie nie tylko w zakresie moralnych regulacji.
Mądrzy ludzie budują na Słowach Jezusa całe swoje życie, pozwalając, aby ich decyzje były kierowane, a ich pragnienia kształtowane przez to, co On mówi.
Dlaczego Biblia zachęca nas do proszenia o mądrość?
Ponieważ z natury brakuje nam takiej mądrości.
Zaproszenie do mądrości w tym wersecie Jakuba jest łaskawe i zachęcające. Ale, aby je przyjąć, musimy najpierw uznać naszą potrzebę mądrości; pokora jest zawsze prekursorem mądrości (Przysłów 1:7).
Gdy już uznamy tę potrzebę, Jakub zachęca nas, byśmy po prostu prosili Boga, który trwa w wierności i zapewnia "wszelki dar dobry i wszelki dar doskonały" (Jk 1:17).
Jezus również powiedział nam:
"Proście, a będzie wam dane;
szukajcie, a znajdziecie;
kołaczcie, a otworzą wam.
Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje,
a kto szuka, znajduje,
a kołaczącemu otworzą"
(Mateusza 7:7-8).
Jeśli szczerze przychodzimy do Boga, On obiecuje hojnie obdarzyć nas swoją mądrością, bez wzbudzania w nas poczucia winy czy wytykania naszej głupoty.
Jak często mamy prosić o mądrość?
A jak często stajemy przed próbami? Przed stromymi wzgórzami?
Bóg nie jest poirytowany ani obojętny na nasze prośby. On jest chętny do pomocy!
Jakub rozumiał, że poprzez życiowe radości i smutki możemy być kuszeni, by myśleć inaczej niż z Bożej perspektywy.
Dzięki mądrości jesteśmy jednak w stanie działać w świetle Bożego objawienia, idąc przez życie pewnym krokiem, starając się być posłusznymi Jego przykazaniom i ufając, że On będzie kierował naszymi krokami.
Dzięki Jego mądrości możesz działać prosto i właściwie, z wdzięcznością, że Bóg jest tak hojny i łaskawy.
Wszystko, co musisz zrobić, to zaakceptować fakt, że tego potrzebujesz i poprosić o to - a następnie kontynuować swój dzień, mając pewność, że gdy poprosisz, "będzie ci dane".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz