Ostrzeżenia dla wybawionych
1Kor.10 ..To wszystko są znaki ostrzegawcze typu: uwaga, niebezpieczeństwo!
Zostały zapisane w naszych księgach historycznych, abyśmy nie powtórzyli ich błędów.
Nasze pozycje w tej historii są równoległe, porównywalne - oni na początku, my na końcu - i jesteśmy tak samo zdolni do zepsucia tego, jak oni.
Nie bądź taki naiwny i pewny siebie.
Nie jesteś od tego wolny.
Możesz upaść na twarz tak łatwo, jak każdy inny.
Zapomnij o 7-krokach budowania pewności siebie; to nic nie daje.
Pielęgnuj wiarę w Boga.
Żadna próba ani pokusa, która pojawia się na twojej drodze, nie wykracza poza to, z czym musieli zmierzyć się inni.
Musisz tylko pamiętać, że Bóg nigdy cię nie zawiedzie; nigdy nie pozwoli, byś przekroczył swój limit; zawsze będzie przy tobie, by pomóc ci przez to przejść.
Niech każdy, kto myśli, że stoi, baczy, aby nie upadł.
1 Koryntian 10:12,13
Przy trumnach nie mówimy źle o zmarłych.
W biografii, zarówno autor podczas pisania, jak i czytelnicy podczas czytania, stają w obliczu wielkiej pokusy, by pominąć wady bohatera.
Z drugiej strony, Pismo Święte nie próbuje ani ukrywać ani usprawiedliwiać błędów, niepowodzeń czy grzechów swoich bohaterów.
A to właśnie w następstwie duchowego triumfu... możliwość porażki często wydaje się osiągać swój szczyt.
W zwycięstwie wiary Noe posłusznie, bez choćby kropli deszczu, kontynuował budowę arki. Jednak po potopie czytamy smutny opis wszystkiego, na co Noe sobie pozwolił w swoim pijaństwie (zob. Rdz 9:20-27).
Abram wyruszył w podróż wiary; jednak potem sprowadził hańbę na siebie i swoją rodzinę poprzez swoje kłamstwa, gdy zszedł do Egiptu (12:10-20).
Dawid zatriumfował nad Goliatem, ale później dopuścił się cudzołóstwa (i prawdopodobnie gwałtu), a za nim poszło morderstwo i niemało chaosu (2 Samuela 11).
Każda z tych postaci to bohaterowie, którzy osiągnęli wielkie rzeczy dla sprawy Bożej i również ponieśli porażkę. Stali wysoko i upadali głęboko.
Biblia podaje nam te przykłady nie jako wymówki, za którymi możemy się ukryć, ale jako ostrzeżenia, które mają nas uchronić przed samozadowoleniem, gdy wszystko idzie dobrze, i przed zbyt dużymi oczekiwaniami wobec innych - a nawet przed zbyt dużymi oczekiwaniami wobec nas samych!
Teolog A.W. Pink przypomina nam: "Bóg pozwala, by okazało się, że najlepsi z ludzi są tylko ludźmi w najlepszym wydaniu. Bez względu na to, jak bogato obdarzeni mogą być, jak wybitni w służbie Bożej, jak bardzo zaszczyceni i używani przez Niego - niech tylko Jego podtrzymująca moc zostanie im odebrana na chwilę, a szybko okaże się, że są ‘glinianymi naczyniami’. Tylko dzięki Boskiej łasce człowiek może się ostać. Żaden człowiek nie ostoi się dłużej - niż tyle ile podtrzymuje go Boża łaska. Najbardziej doświadczony święty, pozostawiony samemu sobie, natychmiast staje się słaby jak rozlana woda i płochliwy jak mysz".
Miłosierny Bóg nie pozostawia nas samym sobie: zapewnia nam sprawiedliwość, zbawienie, prawdę i swoje słowo, abyśmy mogli nie tylko wytrwać, ale także stać mocno pośród każdej próby i pokusy.
Gdy rozpoznajemy w sobie te same słabości i porażki, których doświadczali bohaterowie tacy jak Noe, Abraham i Dawid, jesteśmy w stanie polegać na Bożej łasce i mocy.
- Ale jak działa Boża łaska i moc?
Wspiera nas przez Pana Jezusa - On jest naszą jedyną prawdziwą "drogą ucieczki" (1 Koryntian 10:13.. Dotąd nie przyszło na was pokuszenie, które by przekraczało siły ludzkie; lecz Bóg jest wierny i nie dopuści, abyście byli kuszeni ponad siły wasze, ale z pokuszeniem da i wyjście, abyście je mogli znieść.).
Niech to rozważanie posłuży jako przypomnienie, że: trwasz w wierze, wzrastasz w świętości lub wpływasz na świat dla królestwa - nie w wyniku swojej siły, intelektu lub charakteru, ale z powodu Bożej łaski.
Osoba, która naprawdę o tym wie, postrzega samozadowolenie jako poważne niebezpieczeństwo i traktuje modlitwę jako absolutną konieczność, ponieważ wie, że tylko Pan może ją podtrzymywać dzień po dniu, chwila po chwili. A ty?
_______________________________
Karen Huang - Nasz codzienny chleb..
Keith pracował jako asystent w księgarni. Ze wszystkim radził sobie dobrze do momentu, kiedy jej właściciel wyjechał na urlop. Keith bardzo stresował się, że nie podoła nadzorowaniu pracy w księgarni.
Podczas rozmowy wideo szef uznał, że Keith zbytnio się przejmuje i dał mu cenną radę: „Wszystko, co musisz zrobić, to stosować się do instrukcji, które codziennie wysyłam ci mailem. Nie martw się, Keith. Ciężar nie spoczywa na tobie, tylko na mnie”.
W czasie gdy Izraelici toczyli walki z innymi narodami, otrzymali podobną radę od Boga: „Uspokójcie się, a wiedzcie, żem Ja Bóg” (Psalm 46:11, BG). W swojej istocie chciał im powiedzieć: „Przestańcie się miotać. Po prostu róbcie to, co wam mówię. Będę walczył za was”.
Bóg nie chciał, aby Izrael pozostawał bierny lub popadał w samozadowolenie, lecz aby się uspokoił, oddał Mu kontrolę nad swoimi działaniami i pozostawił Mu rezultaty swoich wysiłków.
Bóg wzywa nas, abyśmy postępowali podobnie.
Pan, któremu ufamy, wszystko kontroluje.
Skoro na Jego głos „rozpływa się ziemia” i tylko On „kładzie kres wojnom aż po krańce ziemi” (w. 6, 10) - to z pewnością możemy w Nim odnaleźć schronienie i siłę (w. 2). Ciężar kontroli nad naszym życiem nie spoczywa na nas, lecz na Bogu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz