Nie czyńcie nic z samolubnej ambicji lub zarozumiałości, ale w pokorze uważajcie innych za ważniejszych od siebie. Niech każdy z was dba nie tylko o swoje własne sprawy, ale także o sprawy innych. Miejcie między sobą ten sposób myślenia, który jest w Chrystusie Jezusie.
Filipian 2:3-5
Niewłaściwe słowa i niemiłe spojrzenia mogą powodować podziały. Wszyscy wiemy, jak łatwo jest rozerwać nić przyjaźni przez tak pozornie drobne przewinienia.
Jeśli jednak prześledzimy ten problem aż do jego korzeni, odkryjemy, że w centrum naszych podziałów znajduje się brzydota pychy i wywyższanie samego siebie.
Tak łatwo przychodzi nam powiedzieć: "Jeśli ona myśli, że zamierzam przeprosić, to musi być szalona! Jeśli on chce, żebym przeprosiła, to najpierw musi coś zrobić. Ja tego nie zaczęłam, więc nie muszę tego kończyć".
Kiedy Paweł pisał do chrześcijan w Filippi, martwił się o ich wzajemne nastawienie do siebie. Chciał mieć pewność, że będą mieli harmonijne relacje i wrażliwe serca wobec siebie nawzajem. Ważne było, aby jako rodzina zborowa cieszyli się jednością serca, umysłu i celu, zwłaszcza gdy znaleźli się pod presją swojej kultury, która korciła ich aby wyrzec się Chrystusa lub pójść na kompromis w kwestii posłuszeństwa wobec Niego.
Starając się zaszczepić ducha jedności wśród wierzących w Filipii, Paweł nie dał im czegoś w rodzaju "siedmiu zasad ustanawiania jedności". Wskazał im raczej na element, który jest podstawą wszystkich harmonijnych relacji: pokorę.
A czy jest lepszy sposób na zilustrowanie prawdziwej pokory niż zwrócenie ich wzroku na Pana Jezusa Chrystusa! Paweł wiedział, że gdyby tylko zastanowili się nad Jezusem, zobaczyliby, że Jego pokorna postawa jest przykładem i wzorem, który powinien przenikać ich umysły i relacje.
W kościele powinniśmy modlić się o to, by ludzie patrzyli na nasze relacje i mówili: "Wśród tych ludzi panuje takie poczucie jedności i harmonii! Wydaje się, że oni wszyscy żyją dla Chrystusa i że wszyscy żyją dla siebie nawzajem. Jest w nich postawa Chrystusowa. Zastanawiam się, jak do tego doszli?".
Pokory nie stworzymy z własnych zasobów; polegamy na Duchu Świętym, który uzdalnia nas do bycia pokornymi, gdy On upodabnia nas do obrazu Chrystusa.
Przeczytaj słowa Pawła do Filipian i weź je sobie do serca, skupiając wzrok na swoim Zbawicielu. Zastanów się nad bezinteresownym wcieleniem i posłuszną śmiercią Pana Jezusa Chrystusa, a cały twój egoizm i pycha zaczną wyglądać przerażająco brzydko.
Nie da się myśleć o Jezusie i jednocześnie usprawiedliwiać swój egocentryzm. Spójrz więc na Chrystusa! Tam giną wszystkie twoje samolubne aspiracje.
BW, Fil 2:1-6
Jeśli więc w Chrystusie jest jakaś zachęta, jakaś pociecha miłości, jakaś wspólnota Ducha, jakieś współczucie i zmiłowanie, Dopełnijcie radości mojej i bądźcie jednej myśli, mając tę samą miłość, zgodni, ożywieni jednomyślnością. I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie. Niechaj każdy baczy nie tylko na to, co jego, lecz i na to, co cudze. Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie, Który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,...
PSZ, Flp 2:1-6
Przykład Chrystusa stanowi dla was zachętę, Jego miłość niesie wam pocieszenie, a Duch Święty pomaga wam żyć w jedności i okazywać innym współczucie oraz miłość.
Sprawcie więc, żeby moja radość była pełna—bądźcie jednomyślni, zgodni i okazujcie sobie miłość oraz gotowość do współpracy!
Nie drażnijcie się nawzajem i nie okazujcie pychy.
Przeciwnie, w pokorze uważajcie innych za ważniejszych od siebie i dbajcie o ich sprawy, a nie tylko o własny interes.
Niech postawa Jezusa Chrystusa będzie dla was wzorem: Chociaż zawsze był Bogiem, nie uważał, że za wszelką cenę musi zachować swoje boskie przywileje. Przeciwnie, wyrzekł się wszystkiego i przyjął status sługi - stał się człowiekiem takim jak wszyscy. Mało tego, uważany za zwykłego człowieka, poniżył się jeszcze bardziej i posłusznie poszedł na śmierć - i to śmierć na krzyżu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz