sobota, 25 listopada 2023

A.Begg Dlaczego sprawiedliwi cierpią

Job (biblical figure) - Wikipedia

Błądziłem, zanim przyszło utrapienie; 

teraz jednak strzegę Twej mowy. ... 

Dobrze to dla mnie, że mnie poniżyłeś, 

bym się nauczył Twych ustaw.

Psalm 119:67,71 bt


Kiedy stajemy twarzą w twarz z cierpieniem, czy to w naszym własnym życiu, czy w życiu innych, często zastanawiamy się, dlaczego ci z nas, którzy wyznają wiarę w Boga, wciąż cierpią. Czy Bóg nas nie kocha? Jaki może być Jego cel w naszym cierpieniu?


Kiedy Biblia odnosi się do kwestii bólu i cierpienia, czyni to w kontekście faktu, że Bóg jest dobry i wszechmocny i ma odwieczny plan by stworzyć ludzi, którzy są Jego własnością, by uczynić ich na obraz swego Syna i bezpiecznie doprowadzić ich do chwały (Tytusa 2:14; Rzymian 8:29; 2 Tymoteusza 4:18). On zrobi wszystko, by osiągnąć te cele - nawet jeśli oznacza to przyzwolenie na tymczasowe cierpienie.


Oto kilka przykładów tego, co cierpienie może osiągnąć:


1- Cierpienie daje poczucie wspólnoty. Większość cierpienia to po prostu rzeczywistość życia w upadłym, niedoskonałym świecie. Wszyscy doświadczamy bólu, choroby i smutku. Zarówno sprawiedliwi, jak i niesprawiedliwi doświadczają słońca i deszczu (Mt 5:45). Zarówno sprawiedliwi, jak i niesprawiedliwi doświadczają skutków cierpienia. 


2- Cierpienie jest korygujące. Podobnie jak rodzic dyscyplinuje swoje dzieci, aby wiedziały i postępowały właściwie, tak Bóg czasami używa cierpienia, aby sprowadzić nas z powrotem na właściwą drogę, gdy zbłądzimy (EKU'18, Hbr 12:5-11

.. już zapomnieliście o napomnieniu, które jest kierowane do was jak do synów: 

Synu mój, nie lekceważ karcenia Pana ani nie załamuj się, gdy On napomina.  

Pan bowiem karci tego, kogo kocha, chłoszcze zaś każdego, którego przyjmuje za syna. 

Trwajcie, gdy jesteście karceni. Bóg traktuje was jak synów. Jaki to bowiem syn, którego ojciec nie karci? Jeśli zaś nie jesteście karceni tak, jak wszyscy, jesteście bękartami, a nie synami. 

Poza tym, karcili nas ziemscy ojcowie, a ich szanowaliśmy. Czy więc o wiele bardziej nie podporządkujemy się Ojcu duchów, abyśmy żyli? Tamci bowiem tylko przez krótki czas nas karcili tak, jak chcieli, Ten zaś dla naszego dobra, abyśmy mieli udział w Jego świętości. 

Żadne też karcenie w danej chwili nie wydaje się przyjemne, ale bolesne. Później jednak przynosi pokojowy owoc sprawiedliwości tym, którzy zostali przez nie doświadczeni.).


3- Cierpienie jest konstruktywne. Cierpienie może nie tylko nas korygować, ale także budować w nas charakter (Jakuba 1:2-5). Czy kiedykolwiek patrzyłeś na ludzi i zastanawiałeś się: "Jak to się stało, że ona jest tak pełna nadziei? ..a on jest tak empatyczny wobec mojego załamania?". Prawdopodobnie dlatego, że przechodzili przez cierpienie, wzrastali dzięki niemu i nauczyli się troszczyć o innych.

Drodzy przyjaciele! Ilekroć napotykacie w życiu rozmaite trudności, traktujcie je jako powód do radości! Wiedzcie, że gdy wasza wiara poddawana jest próbie, stajecie się wytrwalsi. A gdy wytrwałość będzie w pełni rozwinięta, wy sami staniecie się dojrzali i w pełni ukształtowani, pozbawieni wszelkich wad. Jeżeli zaś ktoś z was potrzebuje w życiu mądrości, to niech poprosi o nią Boga - On zawsze udziela jej wszystkim bez żadnych obiekcji. 


4- Cierpienie przynosi chwałę. Bóg zawsze działa poprzez cierpienie, aby przynieść sobie chwałę, nawet lata, dekady lub pokolenia później. Podobnie jak w przypadku niewidomego w Ewangelii Jana 9, Bóg może wykorzystać życie pełne bólu lub rozczarowania, aby ostatecznie pokazać cudowny przykład swojej własnej mocy. Możemy zastanawiać się, dlaczego przechodzimy przez trudne doświadczenie, ale gdzieś w trakcie tych dni możemy zdać sobie sprawę: "Ach, to dlatego przechodziłem przez taki ból; to właśnie dla tej chwili, aby Bóg mógł być uwielbiony".

Idąc drogą, Jezus zobaczył człowieka niewidomego od urodzenia. 

- Mistrzu - zapytali uczniowie - kto dopuścił się grzechu, że urodził się niewidomy: on sam czy jego rodzice? 

- To nie z powodu jego grzechu ani jego rodziców - odpowiedział Jezus. - Stało się tak, aby mogło się na nim objawić działanie Boga. (bw:aby się na nim objawiły dzieła Boże; lit:Stało się tak po to, aby Bóg mógł na nim objawić wielkość swoich dzieł.).


5- Cierpienie jest kosmiczne. Chociaż nie wszystkie cierpienia są częścią wielkiego duchowego dramatu, to niektóre z pewnością tak. Hiob jest być może najlepszym tego przykładem, ponieważ Bóg wykorzystał go, aby zademonstrować szatanowi, że człowiek może kochać i ufać Bogu za to, kim On jest, a nie tylko za to, co ktoś może od Niego uzyskać (Hiob 1).


Prawda jest taka, że w życiu będziesz cierpieć. Ale nie musisz cierpieć bez nadziei. Poprzez cierpienie możesz pamiętać o wyższych celach Boga. 


Pytanie, które ty i ja ostatecznie musimy sobie zadać, nie brzmi "Dlaczego?", ale "Czy...?". 

Czy.. uwierzę w Boże obietnice? 

Czy.. będę trzymać się Bożych celów? 

Czy.. będę Mu ufać?


PS. Jeśli ktoś wątpi w Boga z powodu cierpienia, to warto też zastanowić się np nad tym czy lepiej jest cierpieć bez Boga? Czy wyeliminowanie Boga oznacza więcej szczęścia i mniej cierpienia?


https://open.spotify.com/episode/7ukByqX1Tm4FxBTq2SrNh7?si=7gL9uDi-SG6AAW1TSjC4UA

Brak komentarzy: