wtorek, 4 lipca 2023

A.Begg 5 lipca Powołanie do "inności"

 A.Begg 5 lipca

Powołanie do "inności"




"Umiłowani, nalegam na was jako na wędrowców i wygnańców, abyście powstrzymywali się od namiętności ciała, które toczą wojnę przeciwko waszej duszy. Zachowujcie się wśród pogan godnie, aby gdy będą mówić przeciwko wam, 

że jesteście złoczyńcami, widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Boga w dzień nawiedzenia". 1 Piotra 2:11-12


Jak powinni postępować naśladowcy Jezusa? To ważne pytanie. Odpowiedź jest zarówno prosta, jak i wymagająca: jesteśmy powołani do bycia innymi - innymi od tych, którzy nie naśladują Jezusa.


Przez całą wieczność Bóg zamierzał mieć swój własny lud. Lud Boży jest powołany do bycia ludem świętym, oddzielonym zarówno od grzechu, jak i dla Boga, który sam w sobie jest "święty, święty, święty" (Izajasza 6:3; Objawienie 4:8). W całym Piśmie Świętym znajdujemy tę zasadę oddzielonego ludu. Na przykład w Księdze Kapłańskiej Pan nakazuje swojemu ludowi, Izraelitom, aby nie naśladowali Egipcjan i Kananejczyków w ich pogańskich praktykach. Zamiast tego zostali oni wezwani do przestrzegania Bożych praw i dekretów (Kpł 18:1-5).


Ale Boże prawa nie zostały wprowadzone po to, by Jego lud mógł po prostu sprawiać wrażenie posłuszeństwa. Nie, prawdziwe posłuszeństwo Bożym dekretom jest wyrazem przemienionego serca - serca, które raduje się świętością


Innymi słowy, Bóg mówi: Jesteście Moim ludem. Należycie do Mnie. Dlatego chcę, abyście cieszyli się z tego, że jesteście oddzieleni. Nasze zewnętrzne działania mają sens i będą podobać się Bogu tylko wtedy, gdy następuje wewnętrzna przemiana.


Dlatego też w Nowym Testamencie widzimy Piotra jak zachęca wierzących i przypomina im: 

"Wy natomiast jesteście wybrani przez Boga, 

jesteście kapłanami Króla, narodem uświęconym, własnością samego Boga". 

(1 Piotra 2:9). 


Dzisiaj, jako lud Boży wciąż jesteśmy wezwani do życia w odmienny, wyróżniający się sposób: abyśmy postępowali w sposób szlachetny, godny naszego Pana. 


Zostaliśmy wezwani do dokonywania wyborów dotyczących naszej rozrywki, finansów, relacji - a właściwie każdego aspektu naszego życia - które będą zgodne z Bożym napomnieniem, abyśmy byli święci, tak jak On jest święty (1:16).


Wielkim wyzwaniem dla nas, wierzących, jest utożsamianie się ze światem w jego potrzebach, ale nie w jego grzechu. Ludzie naszego świata nie potrzebują nas, aby czuć się komfortowo ze swoim niemoralnym zachowaniem i odrzuceniem Stwórcy. 


Zamiast tego, jak wyjaśnia Piotr, mamy żyć w taki sposób, aby "głosić chwałę Tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości", aby inni widzieli nasze dobre uczynki i oddawali Bogu całą chwałę (1 Piotra 2:9). 


Tak więc słowa Piotra powinny prowokować każdego z nas do zadania sobie pytania: 

Czy mam świadomość i potrzebę świętości (czyli oddzielenia dla Pana)? 

Czy chcę być inny, nawet jeśli doprowadzi to do tego, że będą mówić przeciwko mnie? 

Czy kocham ten świat na tyle, by być zupełnie niepodobnym do niego (a przez to by wskazywać ludziom tego świata drogę ku lepszemu)?


Księga Powtórzonego Prawa 4:1-8

lit

(1) A teraz, Izraelu, posłuchaj ustaw i praw, których ja uczę was stosować, abyście żyli, weszli i posiedli ziemię, którą daje wam PAN, Bóg waszych ojców. 

(2) Niczego nie dodawajcie do Słowa, które ja wam przykazuję, i niczego od niego nie ujmujcie, gdy będziecie strzec przykazań PANA, waszego Boga, które ja wam nadaję. 


(3) Widzieliście na własne oczy, co PAN uczynił w Baal Peor: że każdego, kto poszedł za Baalem z Peor, PAN, wasz Bóg, wytępił spośród was. 

(4) Wy zaś, którzy przylgnęliście do PANA, waszego Boga, wszyscy dzisiaj żyjecie. 


(5) Spójrz! Nauczyłem was ustaw i praw, tak jak przykazał mi PAN, mój Bóg, byście według nich postępowali w ziemi, do której wchodzicie, by ją posiąść. 

(6) Przestrzegajcie ich więc i stosujcie je, gdyż one są waszą mądrością i roztropnością w oczach ludów, które — gdy usłyszą wszystkie te ustawy — powiedzą: 

Rzeczywiście, mądrym i roztropnym ludem jest ten wielki naród. 

(7) Bo który wielki naród ma bogów tak mu bliskich, jak PAN, nasz Bóg, jest bliski nam, kiedykolwiek do Niego wołamy? 

(8) I który wielki naród ma ustawy i prawa tak sprawiedliwe, jak całe to Prawo, które ja kładę dziś przed wami?


Brak komentarzy: