piątek, 1 marca 2024

62. Życie jest święte



Nie będziesz mordował.

Księga Wyjścia 20:13


Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ktoś postrzega świat, zapytaj go, dlaczego morderstwo jest złe. Pytanie to odnosi się do kwestii ludzkiego życia i jego wartości, o której mowa w szóstym przykazaniu. Takie pytanie pomija różnice polityczne, etniczne, ekonomiczne, itp. i ujawnia, co ludzie myślą o sensie, celu i pochodzeniu życia.


Ogromna liczba ludzi funkcjonalnie uważa, że życie nie ma żadnej nieodłącznej wartości poza czyjąś użytecznością. Tak długo, jak jednostka przyczynia się do rozwoju społeczeństwa - jej wartość pozostaje nienaruszona. 


Oznacza to jednak, że niektóre śmierci - na przykład aborcja i eutanazja - są uważane za mniej tragiczne, a może nawet "dobre", ponieważ dana osoba jest niechciana lub postrzegana jako drenaż społeczeństwa, a zatem, w ostatecznym rozrachunku, ma niższą wartość.


To nie jest sposób, w jaki mówi Biblia o wartości człowieka. Pismo Święte chyba nie mogłoby wyraźniej wyrazić faktu, że mężczyźni i kobiety są wartościowi, jak przez to, że zostali stworzeni na obraz Boga (Rdz 1:26; Ps 8:5-6). 


Taka wartość nie przesuwa się wzdłuż jakiejś skali, ale jest stała i niewzruszona. Tylko wtedy, gdy postrzegamy ludzkie życie w ten sposób, tak jak czyni to Bóg, rozumiemy wszystko, co kryje się w prostym przykazaniu "Nie będziesz mordował".

_____________

Oto trzy niestety powszechne sposoby, w jakie możemy naruszyć wizję dotyczącą ochrony życia zawartą w szóstym przykazaniu. 


Pierwszym z nich jest zabójstwo. Bóg jest dawcą życia i tylko On ma prawo je odbierać. Bezprawne odebranie komuś życia jest atakiem na boski obraz (Rdz 9:5-6). 


Drugą kwestią jest samobójstwo, czyli umyślne spowodowanie własnej śmierci. Bóg mówi: "Wszystkie dusze są moje" (Ezechiela 18:4); nie mamy prawa odbierać sobie życia (choć nie oznacza to, że nie może to być wybaczone). 


Trzecią kwestią jest aborcja. Od momentu poczęcia płód w łonie matki jest istotą ludzką (Psalm 139:13). Fakt, że przez kilka miesięcy dziecko nie może przeżyć poza łonem matki, nie wpływa na jego prawo do takiej samej ochrony, jaką objęte są inne istoty ludzkie (choć ponownie, istnieje możliwość przebaczenia za naruszenie szóstego przykazania w ten sposób).

_______________

Być może dotarłeś tak daleko i myślisz, że wszystko jest w porządku. Nie tak szybko! Jezus nie odpuszcza nam tak łatwo, ponieważ mówi, że sąd, na który zasługuje morderca, zasługuje również ten, kto ma niekontrolowany gniew (Mt 5:21-22). 


Każdy z nas, jeśli jest szczery, wie czym jest morderstwo w swoim sercu. Jeśli żywimy w sobie myśli o pogardliwym gniewie i jego brzydkich towarzyszach - wrogości, złośliwości, nienawiści i plotkach - to cały czas zabijamy ludzi w naszych sercach. Jeśli ciągle to robisz - żyjesz w potępieniu.

————————

Ale oto zachęta: jeśli czujesz ciężar winy, gdy pojmujesz zakres i powagę tego przykazania - to właśnie o to chodzi! Nigdy nie dostosujesz się idealnie do doskonałego prawa Bożego - ale On wciąż oferuje przebaczenie, które zmyje twój grzech i winę. 


Co więcej, On oferuje przemianę - taką, która może wziąć gniewne, mordercze serce i przekształcić je w serce pełne miłości i łaski. 

-Za co potrzebujesz okazać skruchę? 

-Za co potrzebujesz przebaczenia? 

-W jaki sposób potrzebujesz, by Duch Święty cię przemienił?

————————

Mateusza 5

(21) Słyszeliście, że powiedziano przodkom: "Nie zabijaj", a kto zabije, pójdzie pod sąd. A ja wam mówię: 

-Każdy, kto gniewa się na bliźniego, pójdzie pod sąd! 

-Kto nazywa go głupcem, pójdzie pod sąd najwyższy. 

-A kto nazwałby go idiotą, zasługuje na ogień piekielny. 


(23) Jeśli więc, przynosząc dar na ołtarz w świątyni, przypomniałbyś sobie, że twój brat coś ci zarzuca, zostaw swój dar przy ołtarzu i idź pogodzić się z bratem. Potem wróć i złóż dar Bogu. 


(25) Pogódź się szybko ze swym wrogiem, póki jest na to czas. Bo inaczej zaskarży cię do sądu, który każe cię aresztować. Zapewniam was: Nie wyjdziesz stamtąd, aż nie spłacisz swego długu co do grosza.

Brak komentarzy: