piątek, 23 lutego 2024

55.Dawca prawa i wolności



Bóg wypowiedział wszystkie te słowa, mówiąc: 

"Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli".


Księga Wyjścia 20:1-2


Jedna z najgorszych rzeczy jaka może człowiekowi się zdarzyć, to być wyjęty spod prawa. Czyli że prawa człowieka, sprawiedliwość nie należy mu się. Można z nim zrobić, co się chce. 


Gdy Izrael był w Egipcie w naturalny sposób był podległy prawom Egiptu. Nawet jeśli prawo nakazywało np. wrzucać małe dzieci do rzeki. 


Teraz Izrael znajduje się pod nowym prawodawstwem. 

Czego potrzebuje żeby to Prawo funkcjonowało dobrze?


Aby wiernie czytać Dziesięć Przykazań i właściwie reagować na nie, muszą najpierw zrozumieć, czym one są, a czym nie są. Jasność znajdujemy w prawdzie, która leży u ich podstaw: "Jam jest Pan, Bóg twój". 


To przypomnienie, kim jest Bóg, poprzedza następujące po nim instrukcje. Innymi słowy, "Ja jestem" w odniesieniu do osoby Boga stanowi podstawę dla "ty będziesz" w odniesieniu do Jego poleceń. On może nam rozkazywać ze względu na to, kim jest


Psalmista tak to wyraża: "Wiedzcie, że Pan jest Bogiem! On nas stworzył, a my należymy do Niego" (Psalm 100:3). Bóg nas stworzył, a Jego bycie naszym Stwórcą daje Mu prawa i władzę nad Jego stworzeniem. 


Kiedy świat dwoi się i troi, żeby odrzucić Boga jako Stwórcę w mniej lub bardziej Subtelny sposób chce powiedzieć: „..nie chcemy żeby Ten nad nami panował”. Niezależnie od wysiłków naszego świata, by odrzucić Boże dzieło stworzenia, a tym samym Jego autorytet nad naszym życiem, Jego rola jako naszego Władcy pozostaje niezagrożona. On nas stworzył; należymy do Niego.


Kiedy pamiętamy, kto ustanowił prawo, jesteśmy w stanie pojąć cel Dziesięciu Przykazań, a także zrozumieć, czym one nie są.


Po pierwsze, przykazania nie są formalną listą nakazów i zakazów wydaną w celu ograniczenia naszych wolności osobistych. Bóg nie jest jakimś kosmicznym złośliwcem. Gdyby chcieć nadać Dziesięciu Przykazaniom jakiś tytuł, trzeba by je nazwać "Wskazówkami do wolności". One nie ograniczają one naszej wolności, ale raczej dają nam plan radości, pokazując nam, jak najlepiej funkcjonuje życie. 


Po drugie, przykazania nie mają być drabiną, po której wspinamy się, by osiągnąć akceptację Boga. Taka drabina nigdy nie istniała! Czy Bóg wyprowadził swój lud z niewoli dlatego, byli mu posłuszni? A kiedy na krzyżu wyrywał nas z grzechu i śmierci - to czy zrobił na skutek naszego posłuszeństwa Jemu? Jesteśmy więc posłuszni, ponieważ zostaliśmy "wyprowadzeni", a nie po to, by Go do tego przekonać. 


 Dziesięć przykazań, zamiast być zasadami, które nas zbawiają, służy jako lustro, w którym widzimy samych siebie, ujawniając głębię naszego grzechu i naszą potrzebę Zbawiciela - i pokazują, jak możemy żyć, aby podobać się naszemu Zbawicielowi. 


Po trzecie, Dziesięć Przykazań nie straciło na aktualności wraz z przyjściem Chrystusa. Kiedy Jezus powiedział, że dwoma największymi przykazaniami są miłość do Boga i miłość do bliźniego - podsumował Dziesięć Przykazań (Mk 12:28-31). 

-Co to znaczy kochać Boga sercem, duszą, umysłem i siłą - o tym mówią nam pierwsze cztery przykazania. 

-Co to znaczy kochać bliźniego jak siebie samego - precyzuje to ostatnie sześć przykazań. Jezus, mistrz i nauczyciel, streścił dziesięć przykazań za pomocą dwóch.

_______________________

Kiedy to wszystko widzisz, jesteś gotowy, by przeczytać Dziesięć Przykazań i pozwolić, by odmieniały one twoje życie. Musisz dostrzec grzech, który ujawniają przykazania i odpowiedzieć skruchą i wiarą w Tego, który wypełnił prawo i ofiarował się jako twój Zbawiciel. 


On, Pan Jezus Chrystus, dopilnuje, aby to prawo zostało nie tylko wyryte w twoim sumieniu, ale także zapisane w twoim sercu. Oddaj się Panu i Jego drogom, a znajdziesz wieczną radość i wolność.

______________________

SNP'18, 1Jana 5:1-3

Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, narodził się z Boga. A każdy, kto kocha Ojca, kocha również Jego dziecko. Naszą miłość do dzieci Bożych poznajemy po tym, że kochamy Boga i spełniamy Jego przykazania. W tym bowiem przejawia się miłość do Boga, że się przestrzega Jego przykazań. Jego przykazania natomiast nie są uciążliwe.


Ex.20 bw:

(1) A Pan mówił wszystkie te słowa i rzekł: 

(2) Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. 

(3) Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. 

(4) Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. 

(5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą. 

(6) A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. 

(7) Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego. 

(8) Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. 

(9) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, (10) ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. 

(11) Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go. 

(12) Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. 

(13) Nie zabijaj

(14) Nie cudzołóż

(15) Nie kradnij

(16) Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. 

(17) Nie pożądaj domu bliźniego swego, nie pożądaj żony bliźniego swego ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.


Brak komentarzy: