piątek, 4 października 2024

Twoja trójwymiarowa Biblia - Dr Jeremy Pierre




Jeśli ostatnio byłeś na rynku mieszkaniowym, być może korzystałeś z aplikacji mobilnej do wyszukiwania domów w okolicy - wszystkie starannie przedstawione na interaktywnej mapie. Jednym ruchem palca można przemierzać ulice i sklepy z pączkami w jednym z dwóch ustawień. Ustawienie w trybie mapy - pokazuje, w zasadzie, dwuwymiarową mapę ulic, rzek i budynków w okolicy, zapewniając podstawowy widok układu obszaru. Ale po dotknięciu ustawienia satelitarnego (street view) ta sama mapa rozwija się w trójwymiarowy obraz przedstawiający te same informacje. Tryb satelitarny jednak zapewnia fotorealistyczny widok obszaru, zapewniając większą głębię. Możesz zobaczyć, jak zadbane są podwórka, jak duże jest pokrycie drzewami danego obszaru lub jak gęsto samochody są zaparkowane na ulicach - wszystkie rzeczy, które miałyby znaczenie dla codziennego doświadczenia miejsca, w którym potencjalnie mógłbyś zamieszkać. Ustawienie w trybie mapy - dostarcza informacji. Ustawienie satelitarne - daje obraz.


Zauważyłem, że wielu chrześcijan czyta Biblię w sposób mapowy, a nie satelitarny. Kazania, książki i nabożeństwa słusznie koncentrują się na wiedzy, którą można zdobyć w danym fragmencie Pisma Świętego - wartościach prawdy wyrażonej słowami, które kształtują naszą wiedzę o tym, kim jest Bóg, kim są ludzie i co dokładnie Bóg uczynił, aby odkupić grzeszników. Cała ta wiedza jest niezbędna. Często jednak poszukujemy jej w sposób jednowymiarowy, nie biorąc pod uwagę tego, w jaki sposób wiedza ta odwzorowuje nasze doświadczenie świata w trzech wymiarach.


BIBLIA A NASZE CODZIENNE DOŚWIADCZENIA


Rezultatem dwuwymiarowego czytania jest to, że często mamy trudności z zastosowaniem Pisma Świętego do drobnych niuansów naszego codziennego doświadczenia. W jaki sposób ta starożytna księga pomaga nam zrozumieć.. drobne irytacje, które odczuwamy w związku z pewną osobą w pracy, pustą przyjemność grzechu, przygnębienie poniedziałkowego poranka lub odczuwanie przyjemności z dobrego posiłku?


W tej serii chcę zbadać różne sposoby, w jakie Biblia zwraca się do nas w trójwymiarowy sposób - jako ludzi, których doświadczenie składa się z niezliczonych małych reakcji na wyjątkowe sytuacje, które składają się na dzień. Biblia pomaga nam zrozumieć, dlaczego robimy to, co robimy - w szczególności, jak myślimy, jak się czujemy i jak dokonujemy wyborów w odpowiedzi na nasz życiowy kontekst. Mówiąc prościej, Bóg zaprojektował ludzi tak, aby reagowali z serca na wyjątkowe sytuacje, w których ich postawił. Przemawia do każdego, od profesorów uniwersyteckich po gospodynie domowe i górników, kierując ich reakcjami tak, aby przybierały kształt Bożego charakteru.


Spróbujemy rozważyć tę dynamikę kontekstu i reakcji w sposobie, w jaki Pismo Święte poucza ludzi. Nawet jeśli Pismo Święte nie wspomina o konkretnym doświadczeniu, takim jak żal czy irytacja, to jednak zapewnia ramy, w których można je zrozumieć. Rozważymy wszystko, od niepokoju po użalanie się nad sobą, od zdumienia po nudę, od użalania się po rozdrażnienie i wiele innych. Wszystko to są różne reakcje serca na sytuacje, w których Bóg nas umieszcza, a On daje nam Biblię, abyśmy zastanowili się, jak je zrozumieć w świetle Jego celów dla Jego ludu.


Powinniśmy jednak rozpocząć tę małą podróż od spojrzenia na model ludzkiego doświadczenia.


BIBLIA I JEZUSOWE DOŚWIADCZENIE 


Biblia, a zwłaszcza narracje ewangeliczne, starannie odnotowuje zarówno kontekst, w którym znalazł się Jezus, jak i Jego reakcję na ten kontekst. Kiedy Jezus przyjął ludzkie ciało, wziął na siebie ograniczenia istoty związanej z danym miejscem, działającej w jednym ciele, w ramach ograniczonego zestawu relacji twarzą w twarz. W swoim człowieczeństwie musiał się uczyć i wzrastać. Musiał zdobywać wiedzę, rozróżniając, co jest prawdą, a co fałszem. Musiał nauczyć się pragnąć tego, co najlepsze, ważąc wartość porównawczą różnych opcji. Musiał dokonywać świadomych wyborów w świetle tych opcji. W przypadku istot ograniczonych wzrost ten wymaga wysiłku i, co może być bardziej niepokojące, wymaga cierpienia.


Jezus „rósł i nabierał siły, napełniając się mądrością” (Ew. Łukasza 2:40). Musiał zostać udoskonalony poprzez cierpienie, co było wspólnym doświadczeniem ludzkim (Hebr. 2:10), co oznaczało „upodobnienie się do braci pod każdym względem” (w. 17). Być może najbardziej niezwykłe jest to, że chociaż Jezus był doskonale sprawiedliwym Bogiem, jako człowiek „nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał” (5:8). Biblijny obraz doświadczenia Jezusa z pewnością nie przedstawia Jezusa na autopilocie. Doświadczenie Jezusa wiązało się z Jego aktywnym zaufaniem do Ojca, aby właściwie reagować na sytuacje, które Go otaczały.


Jezus wołał do Ojca: „W Nim pokładam ufność moją” (Hbr 2:13), w każdej chwili, w każdej myśli, w każdym pragnieniu i w każdym wyborze, który składał się na Jego doświadczenie. To zaufanie nie było automatyczne; gdy Jezus był testowany w każdej nowej sytuacji, która pojawiała się w Jego doświadczeniu, musiał okazywać zaufanie w nowy sposób. Jezus przyjął konstrukcję ludzkiego serca, aby mógł wypełnić to, do czego serce zostało stworzone: kochać i ufać Panu z całą swoją zdolnością. Jezus był pierwszym i jedynym, który wypełnił ten plan (design - projekt).


JEZUS, NASZ MIŁOSIERNY BRAT, PRZEMAWIA DO NAS WE WŁAŚCIWY SPOSÓB


Odpowiedź Jezusa w kontekście oznacza dla nas, co zadziwiające, że kiedy czytamy Pismo Święte, nie pobieramy informacji z odległego źródła, a następnie musimy je rozszyfrować dla siebie, aby wykorzystać je w naszym codziennym życiu. Pismo Święte komunikuje się w sposób odpowiedni dla naszego projektu jako ludzi, którzy dynamicznie reagują na otaczający nas świat.


Jezus jest naszym Bratem, który uczynił dla grzeszników to, czego oni sami nie byli w stanie uczynić. Nie potrafimy właściwie reagować na otaczający nas świat - nasze myśli są zepsute, nasze pragnienia zwodnicze, a nasze wybory niemądre. Ale Jezus nigdy nie zawiódł w prawidłowym reagowaniu na swój kontekst. Jego myśli były prawdziwe, pragnienia czyste, a wybory mądre. Poddając się życiu na tym świecie, wykorzystał cały potencjał naszego doświadczenia. Ten aspekt Jego odkupieńczego dzieła jest kluczowy dla prawdziwego docenienia Jego kwalifikacji do odkupienia nas od grzechu i przekształcenia nas na swoje podobieństwo. Jest też kluczowy dla zrozumienia naszego własnego doświadczenia (Hebr. 4:14-16).


Jezus doświadczał świata tak jak my - jako osoba, która reaguje na sytuacje w strumieniu myśli, pragnień i wyborów (aczkolwiek nigdy nie grzesząc). Podobnie jak inni autorzy biblijni (choć byli grzesznikami). Kiedy pisarze biblijni przemawiają do ludzi, czynią to w sposób trójwymiarowy. Na kartach Pisma Świętego znajdujemy całe spektrum ludzkich reakcji na szeroki świat pełen różnorodnych sytuacji. Zapewnia to ramy, które pomagają nam zrozumieć wszystko, przez co możemy przejść.


Czytajmy Biblię tak, jak powinna być czytana - w trybie satelitarnym, a nie tylko w trybie mapy.

__________

Dr Jeremy Pierre jest profesorem poradnictwa biblijnego i przewodniczącym wydziału w Seminarium Teologicznym Południowych Baptystów. Jest także pastorem w Clifton Baptist Church w Louisville, Ky. Jest autorem kilku książek, w tym „Dynamiczne serce w codziennym życiu”.


Brak komentarzy: