środa, 19 marca 2025

032025 Łaskawa wdzięczność





PSZ:

11 Prosimy Boga także o to, abyście—napełnieni Jego potężną i wspaniałą mocą—byli coraz bardziej cierpliwi i wytrwali, i byście z radością 12 okazywali wdzięczność Bogu Ojcu. To On sprawił bowiem, że razem z innymi świętymi, którzy żyją w Jego świetle, korzystacie z Jego daru. 


BWP:

(11) A Jego moc pełna chwały niech na was zstąpi w całej obfitości, abyście mogli być zawsze niezachwiani w waszej cierpliwości. (12) Wy zaś sami, pełni radości, również dziękujcie Ojcu, który pozwolił wam uczestniczyć w dziedzictwie świętych w światłości. 


Umocnieni wszelką mocą według chwalebnej siły jego, ku wszelkiej wytrwałości i cierpliwości z radością dziękując Ojcu, który was uzdolnił do uczestnictwa w dziedzictwie świętych w światłości.


Kolosan 1:11-12



Prawie każdy docenia wartościowe obdarowanie. Rodzina, wolność, wypoczynek, ciepłe łóżko i orzeźwiający napój - wszystko to sprawia, że serce jest wdzięczne i wszyscy jesteśmy w stanie wyrazić za to przynajmniej pewną dozę wdzięczności. „Dziękuję” to zwrot, którego uczymy się od najmłodszych lat.


Amerykański reformator (badacz, duchowny, filozof) Jonathan Edwards dokonał pomocnego rozróżnienia między tym, co nazywał „naturalną wdzięcznością” i „łaskawą wdzięcznością”[“A Treatise Concerning Religious Affections, in Three Parts,” in The Works of Jonathan Edwards,]. 


Naturalna wdzięczność zaczyna się od rzeczy, które otrzymujemy i korzyści, które im towarzyszą. Każdy jest zdolny do naturalnej wdzięczności. 


Łaskawa wdzięczność (wdzięczność zrodzona z łaski) jest jednak czymś zupełnie innym i tylko dzieci Boże mogą jej doświadczać i wyrażać. 


Łaskawa wdzięczność dostrzega charakter, dobroć, miłość, moc i doskonałość Boga - niezależnie od wszelkich darów lub przyjemności, które On nam oferuje. Wie, że mamy powód, by być wdzięczni Bogu, niezależnie od tego, czy jest to dobry, czy zły dzień, czy mamy pracę, czy jesteśmy bezrobotni, czy codzienne wiadomości są optymistyczne, czy przytłaczające, czy jesteśmy całkowicie zdrowi, czy też stoimy w obliczu diagnozy nieuleczalnej choroby. 


Taką wdzięczność można odkryć tylko dzięki łasce i jest ona prawdziwym znakiem Ducha Świętego w życiu człowieka. Łaskawa wdzięczność pozwala nam stawić czoła wszystkim rzeczom ze świadomością, że Bóg jest głęboko zaangażowany w nasze życie i okoliczności, ponieważ uczynił nas szczególnymi obiektami swojej miłości.


Kiedy Jonathan Edwards zmarł w wyniku szczepienia przeciwko ospie, Sara, jego żona, napisała do córki: „Co mam powiedzieć? Święty i dobry Bóg okrył nas ciemną chmurą”. Zwróćmy uwagę na szczerość. Nie ma w tym powierzchownego triumfalizmu. Ale jej mąż nie został zabrany przez przypadek; to nadrzędna suwerenność Boga określiła właściwy czas, aby sprowadzić Jonathana do domu po jego wieczną nagrodę. Sara kontynuowała: „Ale mój Bóg żyje i ma moje serce... Wszyscy jesteśmy oddani Bogu, ja też jestem i uwielbiam być (do Jego dyspozycji)”[Sarah Pierpont Edwards to Esther Burr, April 3, 1758, in Memoirs of Jonathan Edwards by Sereno Dwight].


Pogrążeni w smutku nigdy nie będziemy w stanie wypowiedzieć takich słów z naturalnej wdzięczności, która nie może nam pomóc w stracie. Taka refleksja może wypływać jedynie z łaskawej wdzięczności. 


Być może stoisz obecnie w obliczu trudnych, a nawet rozdzierających serce okoliczności; a jeśli tak nie jest, to ten dzień nadejdzie, ponieważ jest to upadły świat. Ale w takich chwilach możesz przylgnąć do Bożej miłości i zdecydować się zaufać Bożej dobroci, wyrażonej najwyraźniej na krzyżu. 


Wtedy, nawet w najciemniejszych godzinach, poznasz radość Jego obecności i zawsze będziesz miał powód, by Mu dziękować. Jakaż siła, szlachetność i pełne uwielbienie wypływa z serca, które potrafi powiedzieć: „Pan dał i Pan zabrał; błogosławione niech będzie imię Pana” (Job 1:21). Alistair Begg


____________

PSZ, Rz 11:33-36

Jak niezgłębiona jest mądrość, 

wiedza i bogactwo Boga!

Jak niedościgłe Jego decyzje i sposoby działania! 

Kto ogarnie myśli Pana? 

Kto może zostać Jego doradcą? 

I kto Go czymś obdarował, 

aby oczekiwać czegoś w zamian? 

Wszystko przecież pochodzi od Niego, 

dzięki Niemu istnieje i do Niego zmierza.

Jemu niech będzie wieczna chwała! Amen!.


Brak komentarzy: