Znam twoje czyny, twoją ciężką pracę oraz twoją wytrwałość.
Wiem, że nie możesz znieść złych ludzi i że sprawdziłeś tych, którzy podają się za apostołów, i udowodniłeś, że nimi nie są. Zniosłeś cierpienia, które spotkały cię z mojego powodu, i nie poddałeś się.
Objawienia 2:2-3 psz
Brytyjska premier Margaret Thatcher w latach 80-tych słynęła z tego, że była osobą zdeterminowaną.
Oto jedną z jej powiedzenie: „Jestem wyjątkowo cierpliwa, pod jednym wszelako warunkiem, że w końcu wyjdzie na moje”..
Bez względu na to, co sądzimy o jej polityce, z pewnością była kobietą o mocnych przekonaniach. Gdy wielu jej politycznych sojuszników mówiło jej, by zmieniła kurs, stanowczo odmówiła: „Jeśli chcecie, zawróćcie. Ale ta dama nie jest do zawracania”. (You turn if you want to. The lady’s not for turning.”)
Ten rodzaj hartu ducha i przekonania był również widoczny w kościele w Efezie w I wieku. Kiedy Jezus ich pochwalił, to przede wszystkim ze względu na ich całkowite oddanie. Byli zaangażowani w zadanie, wytrwale je realizowali i poświęcali się prawdzie.
Słowo „uczynki” jest całkowitym przeciwieństwem bezczynności i bierności. Jezus rozpoznał, że wierzący z Efezu nie dali się zastraszyć wyzwaniom, które wiązały się z życiem zgodnym z zaufaniem ewangelii. Byli gotowi wciąż na nowo poświęcać się dla imienia Chrystusa.
Dwa razy w ciągu zaledwie kilku słów Jezus mówi również o ich wytrwałości lub ich niezłomności. Kościół w Efezie nie tylko nie bał się ciężkiej pracy, ale też trzymał się jej i wytrwale ją realizował. Jak pisze William Barclay, ich wytrwałość była „odważną walecznością, która akceptuje cierpienie, trud i stratę i zamienia je w łaskę i chwałę”.
Co więcej, ci wierzący byli również oddani prawdzie. Nie byli podatni na każdy przelotny wiatr doktryny, ale byli przygotowani na testowanie tych, którzy przychodzili z nowymi twierdzeniami, gotowi je odrzucić, jeśli okażą się fałszywe. Stali niezłomnie w obronie prawdy, sprzeciwiając się również heretyckiej grupie, która próbowała oferować doświadczenia religijne, które.. nie miały wpływu na ich samolubny styl życia (Objawienia 2:6).
_________
Co Jezus powiedziałby o nas dzisiaj?
Jak bardzo jesteśmy zaangażowani jako kościół XXI wieku?
Czy jesteśmy silni, niezłomni i wytrwali?
Czy mamy dość odwagi i przekonania, by stanąć w obronie prawdy i powiedzieć: Nienawidzę tych praktyk, bo wiem, że Jezus też ich nienawidzi?
Czy może grozi nam „znużenie w czynieniu dobra” (List do Galacjan 6:9)?
Kiedy inni sugerują kompromis w naszym zaangażowaniu lub posłuszeństwie Chrystusowi, czy jesteśmy gotowi powiedzieć: „zawróć, jeśli chcesz. Ja nie jestem za odwracaniem się”?
Gdy Jezus patrzy na ciebie, a tak jest, niech ma wiele do pochwalenia w tobie jako naśladowcy, który modeluje swoje duchowe przekonanie, wytrwałość i determinację, by żyć w prawdziwym świecie z oddaną miłością do Chrystusa.
__________
08-2024 Nasz Codzienny Chleb
Amy Boucher Pye
Kiedy Joni Eareckson Tada opowiada o swojej przyjaciółce Rice, podkreśla jej „głęboką, ugruntowaną wiarę w Boga” oraz wytrwałość, którą w sobie rozwinęła, żyjąc z wyniszczającą i przewlekłą chorobą. Od ponad piętnastu lat Rice jest przykuta do łóżka, nie mogąc nawet zobaczyć księżyca z małego okna swojego pokoju. Nie straciła jednak nadziei. Ufa Bogu, czyta i studiuje Biblię, i jak opisuje to Joni, „wie, jak wytrwać w zaciekłych zmaganiach ze zniechęceniem”.
Joni porównuje wytrwałość i upór Rice do Eleazara, żołnierza z czasów króla Dawida, który odrzucał wszelką możliwość ucieczki przed Filistynami. W II Księdze Samuela czytamy, że zamiast dołączyć do oddziałów, które uciekały, Eleazar trwał na swojej pozycji „i bił Filistyńczyków, aż mu zdrętwiała ręka i przywarła do miecza” (23:10). „Pan dał w tym dniu wielkie zwycięstwo”. Jak zauważa Joni, tak jak rycerz Dawida z determinacją dzierżył swój miecz, tak jej przyjaciółka Rice trzyma „miecz Ducha, którym jest Słowo Boże” (Efezjan 6:17). W Nim znajduje swoją siłę.
Niezależnie od tego, czy cieszymy się dobrym zdrowiem, czy walczymy ze zniechęceniem z powodu przewlekłej choroby, możemy zwrócić się do Boga, aby pogłębił nasze pokłady nadziei i pomógł nam wytrwać. Nasza siła bowiem jest w Chrystusie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz