Jeśli ktoś uważa się za wyjątkowo pobożnego, a nie panuje nad swoim językiem, to sam siebie oszukuje, a jego pobożność to frazes.
Dla Boga, który jest naszym Ojcem, prawdziwa i nienaganna pobożność to pomaganie sierotom i wdowom w ich ciężkiej sytuacji oraz nieuleganie złym wpływom tego świata.
Jakuba 1:26-27
Gdyby ktoś zapytał cię: „Skąd mogę wiedzieć, czy moja wiara jest prawdziwa (wystarczająca, skuteczna)?”, jak byś odpowiedział?
Jak zmierzyć wiarę?
Jakie mierniki zasugerowałbyś komuś (sobie) do samooceny?
Może owoce Ducha lub cnoty zalecane w Kazaniu na Górze? Istnieje wiele możliwości wyboru. Jednak celem takiego testu nie jest oczywiście znalezienie doskonałości, ale zmierzenie, czy dzięki łasce Bożej zmierzamy we właściwym kierunku.
I dlatego, gdy Jakub daje nam taki test, podkreśla trzy konkretne obszary postępowania.
1.Pierwsza część testu dotyczy kontroli języka.
Wszyscy wierzący narażeni są na ryzyko bycia precyzyjnymi i ortodoksyjnymi w naszym wychwalaniu Boga i wyrażaniu prawd wiary - z jednej strony, a z drugiej - winnymi bezmyślnego chlapania językiem. Sposobów wykroczenia za pomocą naszego języka jest wiele i są one powszechne, włączając w to oszczerstwa, plotki, szyderstwa, kłamstwa i nieprzyzwoite słowa. Jeśli nie staramy się dostosować naszej mowy do naszego twierdzenia, że znamy Chrystusa, być może powinniśmy zapytać samych siebie, czy przypadkiem moje serce nie jest zwiedzione.
2.Druga część testu dotyczy naszego współczucia.
Współczucie powinno cechować chrześcijan, ponieważ jest ono atrybutem naszego niebiańskiego Ojca, który jest „Ojcem sierot i opiekunem wdów” (Ps 68:5). Jeśli należymy do Niego, to my również powinniśmy szczerze troszczyć się o tych, którzy są bezradni. Jeśli nasze serca nie płaczą z powodu trudnej sytuacji potrzebujących, to warto zadać sobie pytanie, czy aby moje wyznanie jest rzeczywiście prawdziwe.
3.Ostatnia część testu Jakuba sprawdza, czy nasze życie cechuje czystość. Nie możemy być społecznie zaangażowani i praktycznie pomocni kosztem naszej osobistej świętości. Jakub zachęca zatem do duchowej czujności. Świat, w którym żyjemy, aktywnie sprzeciwia się celom Boga i musimy być ostrożni, aby nie dać się ponieść fali. Pamiętanie o fundamentalnym konflikcie między królestwem Chrystusa a światem pomoże nam zachować status „niesplamionych od świata”. Jeśli zamiast tego zaprzyjaźniamy się ze światem (w sensie przyjmowania jego wartości), okaże się, że praktykujemy splugawioną pobożność.
Chociaż test obejmujący te trzy obszary nie jest wyczerpujący, to jest wystarczający. Nikt z nas nie przechodzi go doskonale, ale powinniśmy zadawać sobie pytanie, czy zmierzam we właściwym kierunku w swojej mowie, współczuciu i czystości.
Być może, gdy czytasz te wersety, Duch Boży nakłuwa twoje sumienie i ujawnia obszar, na którym powinieneś skupić modlitewną energię.
Jeśli tak jest, to nabierz otuchy, ponieważ prawdziwa pobożność to ta, która jest uniżona i skruszona. Która spogląda na krzyż w poszukiwaniu zbawienia i która prosi tego samego Ducha, który objawia nam nasze słabości, aby dał nam siłę do prowadzenia życia pobożnego opartego na kontrolowanej mowie, szczerej trosce i dążeniu do czystości.
_______
Reklama odzieżowa skierowana do młodzieży. Zestaw składa się z niebieskich jeansów i wszelkich akcesoriów z nimi związanych. Nie ma w tym nic nowatorskiego. Uwagę jednak przykuwa nazwa linii odzieżowej: „True Religion” (prawdziwa pobożność).
Jaki jest związek między marką jeansów a prawdziwą pobożnością? (Przesłanie prawdopodobnie było takie, że jest to coś absolutnie wyjątkowego i niezbędnego).
„Prawdziwa pobożność” — autentyczna wiara — stanowi odzwierciedlenie naszej relacji z Bogiem. Jednym z dowodów naszej nowej tożsamości w Chrystusie jest sposób w jaki troszczymy się o czystość duszy, o swój język, o siebie nawzajem, docierając do najsłabszych i najbardziej potrzebujących wśród nas.
Prawdziwa pobożność to nie szata, którą się wkłada i zdejmuje. To wzniosłe wyzwanie by właściwie żyć przed świętym Bogiem i innymi ludźmi. Jako sprawdzian autentycznej wiary? - absolutnie niezbędne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz