6. Podczas konfliktów musimy natychmiast szukać rozwiązania.
Paweł powiedział w liście do Efezjan 4,26: gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce. Nie dawajcie miejsca diabłu.
Paweł mówi, aby pozbyć się gniewu zanim skończy się dzień, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, da to szatanowi przyczółek. Przyczółek to określenie z terminologii wojskowej. Oznacza to, że brak przebaczenia i gniew otwierają szatanowi drzwi do ciągłego atakowania danej osoby lub związku.
Więcej na ten temat dowiadujemy się z przypowieści o nie litościwym słudze w ewangelii Mateusza 18,23. Sługa był winien swojemu panu dużą sumę pieniędzy, więc błaga o litość. Pan darował mu cały dług. Jednakże ten sługa miał kolegę sługę, który był mu winien mniejszy dług. Zadłużony sługa błagał o litość, ale sługa, któremu wcześniej wybaczono, zamiast tego wtrącił go do więzienia. Kiedy Pan dowiedział się o tym, bardzo się rozgniewał i wrzucił sługę, któremu wcześniej przebaczył, do więzienia, aby był torturowany przez strażników.
Chrystus w taki sposób podsumował uczniom tę przypowieść: tak i wam uczyni mój Ojciec Niebieski, jeśli każde z was nie przebaczy z serca swemu bratu jego przewinień.
Kim są ci oprawcy albo strażnicy? Bez wątpienia chodzi o szatana i jego demony 1Kor. 5,5; 1Tm1,20. Jeśli Bóg wybaczył nam każdy grzech, który popełniliśmy i które popełniamy, to jak możemy usprawiedliwiać chowanie urazy do innych, zwłaszcza do współmałżonka?
Kiedy decydujemy się trzymać w sobie gniew i gorycz, Bóg oddaje nas w ręce wroga w celu zdyscyplinowania.
Co gorsza, pismo Święte mówi, że gdy chodzimy w nie przebaczeniu, Bóg nam nie przebaczy Mateusza 6,15 i nie wysłucha naszych modlitw.
Piotr wezwał mężów, by byli wyrozumiali dla swoich żon i traktowali jest szacunkiem, aby nic nie przeszkadzało ich modlitwom 1 P 3,7.
Kiedy jesteśmy w konflikcie, musimy natychmiast szukać rozwiązania. Oczywiście nie możemy nikogo zmusić, by nam wybaczył lub chciał rozwiązać konflikt. Możemy jednak zrobić co w naszej mocy, by żyć z kimś w pokoju.
List do Rzymian 12,18 mówi: jeśli to możliwe o ile to od was zależy, ze wszystkimi ludźmi żyjcie w pokoju.
- Czy żywisz urazy do swojego partnera?
- W jaki sposób Bóg wzywa cię do szukania rozwiązania?
7. Podczas konfliktów musimy być skłonni do poświęceń. Prawdziwi naśladowcy Chrystusa powinni być znani z poświęcenia.
-Sam Chrystus powiedział, że nie można być jego uczniem, jeśli nie bierze się codziennie swojego krzyża Łuk 9,23.
-Paweł powiedział to do zboru Filippi, który borykał się z wewnętrznym konfliktem 4,1: Nie czyńcie nic z kłótliwości ani z próżnej chwały,
lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie.
Niech każdy dba nie tylko o to co jego, ale i o to, co innych.
Niech będzie w was takie nastawienie umysłu,
jakie też było w Chrystusie Jezusie.
Głównym powodem, dla którego pary borykają się z niezgodą, jest egoizm.
W konflikcie trzeba zadać sobie pytanie: - czy to pragnienie jest czymś czego Bóg chce, jak jest to pokazane w jego słowie, - czy też jest to moja preferencja?
Większość konfliktów dotyczy samolubnym preferencji, a nie czegoś, co naprawdę ma znaczenie, a jest to miłość do Boga i miłość do innych, dwa największe przykazania Mat 22,36.
- Należy zadać sobie pytanie: jak mogę dążyć do polepszenia sytuacji lub realizacji pragnień mojego współmałżonka bardziej niż moich?
W dalszej części tekstu Paweł pisał, jak Chrystus zrezygnował ze swoich praw jako Bóg, przyjął postać Sługi, umarł na krzyżu i jak Bóg go wywyższył za jego poświęcenie. To jest sposób myślenia, który powinni mieć chrześcijanie, umożliwiające im chodzenie w jedności, a nie w niezgodzie 5, 25.
-W jaki sposób Bóg wzywa cię do poświęcenia w celu rozwiązywanie konfliktów lub potencjalnego konfliktu w małżeństwie?
- Czy wzywa cię do porzucenia przyjaźni, która ma zły wpływ lub powoduje niezgodę?
- Czy wzywa cię do większej pomocy w domu, do większej troski o dzieci, do zainteresowania się czymś, co twój współmałżonek lubi, a ty nie, do spędzania większej ilości czasu ze współmałżonkiem zamiast robienia czegoś innego?
- Jak możesz zademonstrować poświęcenie Chrystusa w swoim małżeństwie?
8. Podczas konfliktów musimy głęboko/gorliwie kochać naszego współmałżonka i przebaczać jego czy jej grzechy.
1 Piotra 4,8 mówi: przede wszystkim miejcie gorliwą/żarliwą/serdeczną/szczerą miłość jedni do drugich bo miłość zakrywa mnóstwo grzechów.
Greckie słowo gorliwie to określenie z dziedziny sportu w odniesieniu do rozciąganych czy napinanych mięśni. Tak samo jak mięsień musi być napinali rozciągany, aby się rozwijał i stawał się silniejszy, Bóg często wzmacnia naszą miłość poprzez konflikty i trudności z naszym współmałżonkiem.
Nawet jeśli to rozciąganie boli, w rzeczywistości skutkuje większą zdolnością do miłości. Rozciąganie naszej miłości będzie często oznaczać nie zwracanie uwagi i zapominanie o uchybieniach naszego współmałżonka.
1 list do Koryntian 13,5 mówi, że miłość nie pamięta (wypomina) złego.
Bóg wzywa nas, żebyśmy nawet nie poruszali niektórych kwestii. Podczas gdy w innych przypadkach wzywa nas do stanowczego mówienia prawdy w miłości i dążenia do rozwiązywania problemu, szczególnie gdy wiąże się on z grzechem.
-W jaki sposób Bóg wzywa cię, abyś głęboko kochał swojego współmałżonka i przebaczał jego czy jej grzechy, w celu rozwiązania konfliktów?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz