poniedziałek, 13 marca 2023

Begg March 11 Tak jak zaplanował

 Begg March 11

Tak jak zaplanował 


Co takiego masz, czego nie otrzymałeś? 

Jeśli więc to otrzymałeś, 

to dlaczego chełpisz się tak, jakbyś tego nie otrzymał? 

1 Koryntian 4:7



Nazywamy ją różnymi nazwami, maskując ją na wiele sposobów - ale zazdrość jest często jednym z "tolerowanych" grzechów ewangelicznych. Raczej nie znajdziesz jej na liście "Top Ten" grzechów, przed którymi pastor ostrzega swój kościół, ani nie wspomina się o niej zbyt często, kiedy wierzący dzielą się ze sobą swoimi problemami. Jest ona jednak na liście Boga i jest często wspominana w Piśmie Świętym. W rzeczywistości zazdrość znajduje się pośród najbardziej nikczemnych, grzesznych zachowań, do których odnoszą się listy Nowego Testamentu, i dlatego powinna być traktowana bardzo poważnie (np. Rzymian 13(13) ubg: Postępujmy uczciwie, jak za dnia, nie w hulankach i pijaństwach, nie w rozwiązłości i rozpustach, nie w sporach ani w zazdrości. (14) Ale obleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa, a nie troszczcie się o ciało, by zaspokajać pożądliwości.).


Niewiele się zmieniło od czasu, gdy Paweł pisał do Koryntian. Przeciętny lokalny kościół nadal boryka się ze zbyt dużym chaosem i podziałami spowodowanymi zazdrością. Jednym z niebezpieczeństw zazdrości jest to, że powoduje ona, iż wątpimy w to, że Bóg wie, co robi przy rozdzielaniu darów.


Paweł mówi tym dumnym, podzielonym, zazdrosnym członkom kościoła, że wszystko, co posiadają - otrzymali, a Dawca darów, Stwórca wszechświata, nie popełnia błędów. 


Jakże więc oni (podobnie jak i my) mogli obnosić się z arogancją, jak gdyby lepiej radzili sobie z kontrolą nad stworzeniem? Czy to my ustaliliśmy nasz wzrost, kolor włosów, oczu, szybkość lub jakąkolwiek z naszych zdolności? Kto uczynił nas wyjątkowymi? Bóg! 

-Nasze DNA jest zaprojektowane przez Boga. 

-Nasze okoliczności są dokładnie takie, jak Bóg zamierzył, a On nie popełnia błędów

-Zazdrość jest grzechem, ponieważ jest to postawa, która sugeruje, że Bóg nie jest dobry lub nie wie, co służy naszemu dobru. 

-Zazdrość jest tym samym, co bałwochwalstwo.


Kiedy gramy na flecie piccolo w orkiestrze życia, może się okazać, że spoglądamy na wielką tubę znajdującą się kilka krzeseł dalej, na której grane są głębokie, głośne dźwięki, i jesteśmy skłonni powiedzieć sobie: "Nikt mnie nie słyszy. Mój dźwięk nie jest wystarczająco dobry". Stąd płynie poczucie rozgoryczenia z powodu naszego miejsca i zazdrości wobec tubisty. Ale nasz dźwięk piccolo ma swój powód. To instrument, na którym przyszło nam grać - grajmy więc na nim radośnie i z najwyższą doskonałością!


-Dlaczego w naszych wysiłkach, aby używać darów, które Bóg dał, jesteśmy zazdrośni o siebie nawzajem? 

-Dlaczego pozwalamy, aby niezadowolenie pozbawiało nas radości, którą On dobrowolnie nam ofiarował? 

-Dlaczego pozwalamy, aby to, co On uczynił dla kogoś innego, zaślepiło nas na to, co uczynił dla nas - zwłaszcza obdarzając nas wiecznym bogactwem w Jego obecności? 

-Oto prawda, którą każdy z nas musi sobie powtórzyć: 


"Bóg dał mi dokładnie to, czego potrzebuję. 

Jestem skomponowany dokładnie tak, jak On zaplanował. 

Wszystko, co mi dał i czego nie dał, jest dla mojego dobra i Jego chwały".


Nie pozwól, aby zazdrość cię pochłonęła. Zamiast tego żyj radośnie rolą, do której zostałeś stworzony. Jesteś bowiem Jego dziełem, odrodzonym w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, które On dla ciebie przygotował i do których cię uzdolnił (Efezjan 2(10) Jesteśmy bowiem jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, które Bóg wcześniej przygotował, abyśmy w nich postępowali. -ubg). Niech to ci dzisiaj wystarczy.


1 Tymoteusza 6:6-12 ubg

(6) Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co się ma. 

(7) Niczego bowiem nie przynieśliśmy na ten świat, z pewnością też niczego wynieść nie możemy. (8) Mając natomiast jedzenie i ubranie, poprzestawajmy na tym. 


→(9) A ci, którzy chcą być bogaci, wpadają w pokusy i w sidła oraz w wiele głupich i szkodliwych pożądliwości, które pogrążają ludzi w zgubie i zatraceniu. 

(10) Korzeniem bowiem wszelkiego zła jest miłość do pieniędzy

niektórzy, pragnąc ich, zboczyli z drogi wiary i poprzebijali się wieloma boleściami. 


→(11) Ty zaś, człowieku Boży, uciekaj od tego wszystkiego, a podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, cierpliwością, łagodnością. 

(12) Staczaj dobrą walkę wiary, uchwyć się życia wiecznego, do którego też zostałeś powołany i o którym złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków. 




Brak komentarzy: